update 0.1 | 10. 12. 2017

9. prosince 2017 v 14:23 | Poscri |  d i a r y
wait, its christmas already?

Asi nerozumím lidem, kteří mají rádi Vánoce. uh. Je zima, cigarety chutnaj divně, musíte utrácet jak vyšinutí, zpívat, tvářit se šťastně, když dostanete ponožky, komunikovat, přiberete, musíte hlídat kočku, aby neshodila stromek, uklízet jehličí, vánoční úklid, pečení... uhhhhhhhh. Nemám ještě ani jeden dárek, mám spoustu práce a uklízet se mi nechce. help?


Dočetla jsem Město mečů a tak nějak se stalo, že jsem odhadla tajemného antagonistu na sté stránce správně. haha. hahahahhhh.

Jak jsem říkala, že jsou na náš profesoři před prázdninami hodní, tak jsem sice říkala pravdu, ale zjevně se rozhodli, že dva týdny před prázdninami nás klidně zabít můžou. Takže co? Asi sedm testů a dva projekty. Proč ne. Co by měl dnes dělat správný dospělý člověk, když ví, že má toho příští týden tolik na práci? Správně. Dneska budu prokrastinovat a chlastat. Propadám jenom z právnického semináře, takže je to v pořádku. Cože? Ty propadáš? Vítejte na gymplu, haha. To se nějak zvládne, samo.A jak se těšíte na Vánoce vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Freya Freya | Web | 13. prosince 2017 v 23:23 | Reagovat

Docela si mě rozesmála s tím začátkem a koncem :DD. Mám jenom dárek pro tátu ale pro ostatní ne. Pečeme až teď a naštěstí jsme stihli pouklízet. Co se týče kocourů snad nám neshodí živý strom :D. Jinak je to u mě menší apokalypsa :D

2 Ilma Ilma | Web | 15. prosince 2017 v 18:21 | Reagovat

Prokrastinace je věčný problém. Jsem ráda, že v tom nejsem sama. Zvládne se to. Nějak. Snad. Samo.
A Vánoce? MUSÍME PŘEŽÍT!

3 AlbertCourl AlbertCourl | E-mail | Web | 5. června 2018 v 17:38 | Reagovat

The prostate gland is an essential part of a male's reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate related can be found just as you're watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.

Prostate infection, often known as prostatitis, is easily the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 yrs . old. Infections in the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of most varieties of prostate infection. It is due to bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of a particular defect inside gland and the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be due to trauma to the urinary tract or by infections from other parts of the body. A patient can experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal from the prostate defect followed by the utilization antibiotics and NSAIDs to treat the inflammation.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not even to ascertain the sources of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective meals are important. These are some from the steps you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for overall health and this will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a few ejaculations a week will assist you to prevent prostate type of cancer.

3. Eat steak in moderation. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef per week will raise the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most crucial measure to consider to be sure a wholesome prostate is usually to go for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you ought to choose prostate examination at least once annually.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama